علت ریزش مو

اشتباه های رایج در مراقبت از مو که هر روز تکرار می‌کنید

برای نگهداری مو و داشتن موهای سالم تصور می‌کنیم که شستشوی مداوم مو و برس کشیدن مداوم آنها کفایت می کند . مو به دلیل بافت متفاوتی که نسبت به سایر اعضای بدن دارد ، به نگهداری‌های مختلفی نیاز دارد که نسب به جنس مو متفاوت هست . برای داشتن موهای سالم با توجه به تحقیق های به عمل آمده از طرف دانشمندان چند مورد هست که اگر در مورد موها انجام ندهیم و رعایت کنیم قطعا موهای همیشه سالم را خواهیم داشت:

روش صحیح شستن مو

شستشوی زیاد یا کم موها

شستشوی زیاد مو و با فواصل کوتاه باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو می‌شود . در این شرایط موها شکننده شده و خرد میشوند البته از آن طرف هم شستن مو هرچند کمتر توصیه نمیشود . با کمتر شستن موها، منافذ موجود در پوست سر توسط چربی اضافه مسدود می‌شوند و باعث چربی و کثیفی بیشتر مو می‌گردند . تعداد دفعات شامپو زدن موها را به سه تا چهار بار در هفته کاهش دهید. در روزهای مابین شامپو زدن موها، می‌توانید چربی سر را با لایه نازک و سبکی از شامپو خشک که روی ریشه مو می‌زنید، کمتر کنید. سپس با استفاده از برس مو، چربی سر را از ریشه تا نوک موها پخش کنید تا درخشندگی طبیعی به ظاهر آنها ببخشد.

شستشوی مو با آب داغ در حال بخار

وقتی از اتوی مو و سشوار  استفاده میکنیم و آسیبی که به مو می‌رسد ، بمانند  است که برای آبکشی شامپو دمای آب را به درجه بالا و نزدیک بخار می‌رسانید . قطعاً آب خیلی داغ برای موها هم بسیار آزاردهنده است و باعث آسیب بسیار آنها می‌شود. برای شستشوی شامپوی سر از آب گرمی استفاده کنید که بخار نداشته باشد. در این حالت کوتیکول‌های مو باز می‌شوند و تارهای مو به خوبی تمیز می‌شوند. اگر از نرم‌کننده مو استفاده می‌کنید، آن را با آب سرد آبکشی کنید تا کوتیکول‌ها بسته بمانند. اگر این کار را انجام بدهیم درخشندگی طبیعی و سالمی را به مو اضافه می‌کنیم که تا شستشوی بعدی مو باقی خواهد ماند.

استفاده نکردن از شامپوی موی رنگ شده

اگر از رنگ مو به مقدار خیلی کمی هم در سال استفاده میکنید باید از شامپوی مخصوص فقط موهای رنگ شده استفاده کنید . بدون استفاده از این شامپو مخصوص رنگ شده ، رنگ موهای شما رفته و خشک خواهد شد . شامپوی مخصوص موهای رنگ شده موها را بدون از بین بردن رنگ تمیز می‌کند و رطوبت مناسب را که موهای رنگ شده نیاز دارند، به آنها می‌بخشد.

استفاده صحیح از نرم کننده مو

بهترین نوع استفاده از نرم‌کنند های مو مصرف از نیمه دوم تارهای مو به سمت پایین و نوک آن را روی مو بمالید . مهم است که چه مقدار از نرم‌کننده از روی موهایتان می‌مالید و حجم آن هم بستگی به بلندی، ضخامت و بافت موهای شما دارد.

شانه کردن موی خیس ممنوع

موهای خیس بسیار حساس‌ و منعطف هستند. وقتی این مو را شانه میکشید بسیار حساس بوده و باعث شکسته شدن تارهای موی شما خواهد شد . قبل از حمام کردن موها را شانه کنید که تمام گره های سر رفته باشد و به راحتی موها باز شود.

برای داشتن موهای سالم با توجه به تحقیق های به عمل آمده از طرف دانشمندان چند مورد هست که اگر در مورد موها انجام ندهیم و رعایت کنیم قطعا موهای همیشه سالم را خواهیم داشت:

اشتباه های رایج در مراقبت از مو

مراقبت از موهای بلند / مراقبت و تقویت مو / مراقبت روزانه از مو

خشک کردن محکم موها با حوله

حوله را به آرامی و بدون خشک کردن تند و خشن موهای خود دور موها بپیچید . در این حالت آب اضافی بیشتری از موهایتان گرفته و جذب حوله می‌شود.

بستن موهای خیس

از محصولات نرم‌کننده مخصوص بعد از حمام مانند سرم و اسپری‌ها را به موی خود بزنید. فقط زمانی موهای خود را بالا ببندید که کاملا خشک شده باشد و یا موها را شل و آرام ببافید و از فشار آمدن و تحت فشار بودن آنها جلوگیری کنید. در غیر این صورت باعث ریزش مو میشود.

استفاده از برس حالت‌دهنده موی نامناسب

برای اینکه سلامت تارهای موی خود را داشته باشید ، باید مناسب‌ترین برس را برای نوع موی خود پیدا کنید . برسهای وجود دارد که به راحتی روی مو حرکت کرده و باعث نرم شدن کوتیکول می‌شود مو را آب‌رسانی خواهد کرد و درخشندگی بیشتری به مو می‌بخشد.

استفاده بیش از حد از شامپو خشک

استفاده بیش از حد این محصول باعث میشود که چربی و کثیف شدن موها هر روز به طور طبیعی دیده می‌شود و باید از روی سر پاک شوند تا فولیکول‌های مو تمیز و متعادل باقی بمانند . در واقع شامپو خشک هیچ‌کدام از این مواد اضافی را از روی سر پاک نمی‌کند بلکه می‌تواند باعث بسته شدن فولیکول‌های مو هم بشود که در آینده ریزش و کاهش رشد مو را نیز به دنبال دارد .

اگر هفته‌ای یک تا دو بار از شامپو خشک استفاده شود بسیار خوب است . اگر وقت شستن موها را ندارید و البته مهلت استفاده از شامپوی خشک را هم در هفته خرج کرده‌اید، کمی کف سر خود را ماساژ بدهید و با استفاده از برس موها را شانه کنید تا چربی مو از کف سر به سمت نوک موها هم پخش شود و باعث درخشان شدن موها شود.

رنگ کردن زیاد مو

رنگ کردن موها یک فرآیند شیمیایی است که باعث آسیب به تارهای مو می‌شود این روند هرچه کمتر باشد برای سلامت موهای شما بهتر خواهد بود .

استفاده نکردن از محافظ مو قبل از سشوار و اتو مو

موهای شما نیاز دارند که در برابر حرارت بالای ناشی از استفاده از دستگاه‌های حالت‌دهنده محافظت شوند . محصولات محافظ مو قادرند موها را از آسیب حرارت حفظ کرده و باعث نرمی و درخشندگی آنها شوند . نکته مهم در مورد استفاده از محصولات محافظ مو این است که قبل از استفاده از انواع دستگاه‌های حرارتی مطمئن شوید که آنها به خوبی جذب مو شده باشند.

کوتاه کردن مو در خانه

آرایشگران و متخصصانی که در سالن‌های زیبایی فعالیت می‌کنند، دوره‌های آرایشی متعددی را گذرانده‌اند تا توانایی انجام کوتاهی حرفه‌ای مو را به دست بیاورند. لازم است برای تحریک بیشتر رشد مو، آنها را در زمان مشخص کمی کوتاه کرد. هرچه مدت بیشتری از کوتاه کردن موهایتان بگذرد ، موخوره موهای شما هم بیشتر خواهد می‌شود. پس بهتر است به سالن‌های آرایشی رفته تا بتوانند با دقت کافی سلامت را به موهای شما بازگردانند. این کار باید حداقل سه ماه یک‌بار انجام شود.

متخصصان پوست و مو توصیه‌های زیادی برای مراقبت از مو ارایه کرده اند که چند تا از این موارد نگهداری را خواهیم گفت که به سلامت مو بسیار کمک خواهد کرد و موهای درخشان و سالمی خواهید داشت :

استفاده از سولفات

اگر موهای شما همیشه خشک است شما باید سولفاتی را که در ترکیب شامپوی شما وجود دارد مقصر بدانید. بسیاری از شامپوها سولفات دارند چون این ماده موها را کاملا تمیز می‌کنند و حس خوبی پس از شستشوی مو به شما می‌دهد اما همین ماده با از بین بردن چربی و رطوبت محافظی که روی موها وجود دارد باعث خشکی و وز شدن موها می‌شود. اگر موهای شما خشک است حتما در ترکیب شامپوی خود دقت کنید و در صورت وجود سولفات از یک شامپوی دیگر که فاقد این ماده باشد استفاده کنید،

استفاده از کلاه در حمام

بسیاری از خانم‌ها هنگام حمام کردن عادت دارند از کلاه مخصوص حمام استفاده کنند، واقعا ضرورتی برای استفاده از این کلاه‌ها وجود ندارد برای جلوگیری از خیس شدن موها می‌توانید از یک حوله نخی استفاده کنید، حوله را دور موها بپیچید و از رطوبتی که موها در حمام جذب کرده‌اند برای حالت دادن آن‌ها پس از حمام کمک بگیرید.

استفاده نکردن از شامپوهای پاک کننده

شستن موها با این شامپوها به طور مکرر باعث می‌شود که مقدار زیادی مواد اضافی و چربی روی موها و کف سر شما انباشته شود و موها آسیب ببینند. به همین دلیل لازم است که حداقل هر هفته یک بار از شامپوهای پاک کننده برای شستشوی موهای خود استفاده کنید . فراموش نکنید که هر نوع مویی شامپوی پاک کننده مخصوص خود را دارد ولی نباید بیش از یک یا دوبار در هفته از آن استفاده کنید.

شوره فقط در موهای چرب دیده می‌شود

شست و شوی زیاد باعث می‌شود ریشه مو سفت و خشک شده و خارش بیش تری در سر ایجاد شود. عدم شستن به اندازه کافی نیز باعث چرب ماندن مو خواهد شد. هر دو حالت باعث بروز شوره در سر می‌شوند. با توجه به فعالیت‌های روزانه و میزان چرب شدگی موها می‌توانید تعداد دفعات لازم برای شستن آن‌ها را مشخص کنید.

کدام حالت دهنده مو بهتر است؟

حالت دهنده‌های مو آن را تقویت می‌کنند

وسایلی که برای صاف کردن یا حالت دهی به مو استفاده می‌شوند به شدت به موآسیب می رساند . اگر نیازی به استفاده از این ابزار هست بهتر است خیلی کم این کار انجام گیرد . میزان حرارت باید در درجه پایینی قرار بگیرد. در چنین حالتی اگر از سشوار استفاده کنید، آسیب خیلی کم تری به مو وارد خواهد شد . تا حد امکان کم تر از کرم‌های حالت دهنده مو استفاده شود ؛ مثلا هفته ای یک بار و آن را فقط به ساقه موها خود بزنید . در سرم‌های حالت دهنده مو نیز بهتر است تا حد امکان از نوع طبیعی آن استفاده کنید.

استفاده از اکسسوری‌های نامناسب برای بستن مو

کارشناسان توصیه می‌کنند که شب‌ها حتما موها را بالای سر جمع کنید تا هم حالت موها دوام بیشتری داشته باشد و هم موها در طول شب گره نخورند . کش‌های کوچک فشار زیادی به مو وارد کرده و باعث شکستن تارهای موی شما می‌شوند در حالی که کش‌های بزرگ با وجود این که موها را به خوبی نگه می‌دارند این فشار را کم می‌کنند و مانع از آسیب به موها می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *